انتخاب زبان:

معرفی سازمان های مردم نهاد

 

معرفی سازمان های مردم‌نهاد  


 سازمان های مردم‌نهاد ( سمن  - NGO) (به انگلیسی: Non Governmental Organization) به اشکال و انحای مختلف در سراسر جهان استفاده می‌شود و با توجه به بافت کلامی که در آن مورد استفاده قرار گرفته، به انواع گوناگون سازمانها اشاره می‌کند. سازمان مردم‌نهاد در کلی‌ترین معنایش، به سازمانی اشاره می‌کند که مستقیماً بخشی از ساختار دولت محسوب نمی‌شود، اما نقش بسیار مهمی بعنوان واسطه بین  مردم ( اجتماع) و دولت و حکومت  و حتی خود جامعه ایفا می‌کند.

بسیاری از سازمان‌های مردم‌نهاد غیر انتفاعی نیز هستند.

حدود ۲ میلیون سازمان غیردولتی در آمریکا فعالیت می‌کنند که بیشتر آنها در ۳۰ سال گذشته تشکیل شده‌اند. در هندوستان نیز  ۲ میلیون سازمان مردم‌نهاد وجود دارد.


تاریخچه تاسیس سازمان های مردم‌نهاد  

اگرچه انجمن‌های داوطلبانه مردمی در سراسر تاریخ وجود داشته‌اند، سازمانهای غیردولتی اغلب به همان منوال که امروزه، بویژه در سطح بین‌الملل دیده می‌شوند، در دو قرن اخیر توسعه یافته‌اند. یکی از اولین سازمان‌های اینچنینی، صلیب سرخ جهانی است که در سال ۱۸۶۳ میلادی تاسیس شد.

عبارت «سازمانهای غیردولتی» با تاسیس سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ که مفاد آن در ماده ۷۱ از فصل ۱۰ منشور سازمان ملل آمده‌است، به وجود آمد.


اهداف سازمان های مردم‌نهاد  


سازمانهای مردم‌نهاد برای رسیدن به اهداف گوناگونی فعالیت می‌کنند از قبیل بهبود وضعیت محیط زیست، حقوق بشر، خیریه ،بالا بردن سطح رفاه اقشار محروم و آسیب پذیر و غیره.


سازمانهای مردم  نهاد در ایران


در ایران به اینگونه سازمانها "  سازمان مَردُم‌نَهاد (به اختصار: سَمَن) می‌گویند

مساجد، تکایا و هیات‌های مذهبی از جمله سازمانهای  غیردولتی، سنتی و مردمی از قدیم الایام در ایران میباشند. پس ازآن صندوق‌های قرض الحسنه، خیریه‌ها، انجمن‌های اسلامی وحتی دوره‌های فارغ التحصیلی در دوران بعدتر و سپس اتحادیه‌ها، اصناف و نظام‌های صنفی ومهندسی و غیره، شکل‌های جدیدتر نهادهای مدنی در ایران  هستند .در بعد از انقلاب اسلامی ایران تعداد اینگونه سازمانهای مردم نهاد زیاد گردید.

سازمان‌های مردم‌نهاد، اساساً با تاکید بر ۳ اصل داوطلبانه، غیر انتفاعی و غیر سیاسی و غیر دولتی  تشکیل و تاسیس می‌شوند. بودجه سازمان‌های مردم‌نهاد از راههای ذیل تامین می‌گردد:

·         کمک و هدایای مردمی

·         وقف ،حبس و هبه

·         کمک‌های مالی از سازمان‌های دولتی و غیر دولتی

·         کمک‌های مالی از سازمانهای بین‌المللی (با رعایت مقررات مربوطه)

·         وجوه حاصل از فعالیتهای سازمان و انجام پروژه در چارچوب اهداف و اساسنامه و آیین نامه سازمان

·         حق عضویت در سازمان


آخرین قوانین مربوطه

آخرین آیین نامه تاسیس و فعالیت سازمانهای غیردولتی در تابستان 1384  و درآخرین روزهای دولت آقای  سید محمد خاتمی، تصویب و اجرایی شد. عناوینی چون «جمعیت»، «انجمن»، «کانون»، «مرکز»، «گروه»، «مجمع»، «خانه»، «موسسه» می‌توانند بجای واژه «سازمان» و تشکلهای غیر دولتی بکار گرفته شوند.

 

 

ساعت و تاریخ تهران
ساعت و تاریخ سارایوو
دفتر مقام معظم رهبریدفتر ریاست جمهوریصفحه اینستگرام انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوینشبکه بوسنیایی سحررایزنی فرهنگی ایران-سارایووکانال تلگرامی انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوینموسسه علمی پژوهشی ابن سینا سارایوو