انتخاب زبان:

کتابخانه‌ای در بوسنی با همکاری ترکیه قصد مرمت و دیجیتالی ساختن نسخ خطی مربوط به دوره عثمانی را دارد.

به گزارش انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوین به نقل از «شیعه نیوز»، موسسه یونس امره و کتابخانه قاضی هوسرو- بگ در بوسنی با همکاری یکدیگر قصد مرمت نسخه‌های خطی قدیمی متعلق به دوره عثمانی و انتقال آنان به پایگاه‌های داده دیجیتالی را دارند. این کتابخانه که قدیمی ترین کتابخانه بالکان می‌باشد طی یک پروتکل جدید با موسسه یونس امره قصد دارند اسناد تاریخی و نسخه‌های خطی مربوط به دوره عثمانی که در حال از بین رفتن هستند را مورد مرمت قرار داده و دیجیتالی سازند.

محمد اکیف یامان مدیر موسسه یونس امره در سارایوو در سخنرانی خود در مراسم امضای توافق‌نامه گفت: پروژه بازسازی میراث فرهنگی در بالکان از سال 2012 با حمایت بانک مرکزی ترکیه و وزارتخانه فرهنگ این کشور آغاز شده است. و موسسه یونس امره به عنوان بخشی از این پروژه آموزش ترمیم نسخ خطی برای بوسنی ارائه می‌دهد.

طرح آموزشی ترمیم و مرمت نسخ خطی برای مدت 3 ماه برنامه ریزی شده است. در سال 2016 کارگاه مرمت نسخ خطی توسط موسسه یونس امره در آرشیو بوسنی و هرزگوین، آرشیو تاریخی سارایوو و اتحادیه اسلام کوزوو تاسیس شد. موسسه یونس امره تاکنون 10 هزار نسخ خطی کشف شده و 5 هزار کتاب منتشر شده در بوسنی و هرزگوین، کرواسی ، مقدونیه و کوزوو را مرمت کرده و به پایگاه داده‌های دیجیتالی منتقل ساخته است.
دفتر مقام معظم رهبریدفتر ریاست جمهوریصفحه اینستگرام انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوینشبکه بوسنیایی سحررایزنی فرهنگی ایران-سارایووکانال تلگرامی انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوینموسسه علمی پژوهشی ابن سینا سارایوو