انتخاب زبان:

محاکمه جنایتکاران در قتل عام سربرنیتسا

خبرگزاری صربستان اعلام کرد دادگاهی محلی در این کشور محاکمه هشت نیروی پلیس سابق صرب های بوسنی را که به مشارکت در قتل عام سربرنیتسا در سال 1995 متهم شدند به علت درخواست وکلای مدافع برای تغییر سه قاضی این پرونده، به تعویق انداخت.

به گزارش انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوین به نقل از خبرگزاری رویترز از بلگراد، این هشت نفر سال گذشته در صربستان بازداشت شدند. این نخستین پرونده در نوع خود است که شامل افرادی می شود که به مشارکت مستقیم در قتل بیش از هشت هزار مرد و پسر نوجوان مسلمان در سال 1995 در منطقه سربرنیتسا متهم شدند. شهر سربرنیتسا در آن زمان تحت محافظت سازمان ملل متحد بود و در آن وحشیانه ترین کشتار در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم روی داد.

 محاکمه این افراد در بلگراد آزمونی به منظور سنجش اراده صربستان برای مواجه شدن با تاریخ گذشته خود و وحشیگری هایی است که در خلال فروپاشی یوگسلاوی سابق بین سال های 1991 و 1999 روی داد.

وکلای مدافع متهمان علاوه بر تغییر قضات خواستار افشای هویت شاهدانی هستند که از حمایت قانون برخوردار شده اند. رئیس دادگاه دستور تعویق دادگاه را صادر و اعلام کرد تصمیمی که درباره درخواست وکلای مدافع اتخاد می شود روز سه شنبه اعلام خواهد شد.

صربستان به عنوان پیش شرط تسریع عضویت در اتحادیه اروپا باید جنایتکاران جنگی را محاکمه کند.

دفتر مقام معظم رهبریدفتر ریاست جمهوریصفحه اینستگرام انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوینشبکه بوسنیایی سحررایزنی فرهنگی ایران-سارایووکانال تلگرامی انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوینموسسه علمی پژوهشی ابن سینا سارایوو