انتخاب زبان:

بیست و پنجمین سالروز طولانی ترین محاصره یک شهر در تاریخ پس از جنگ جهانی دوم


بیست و پنج سال پیش در چنین روزی، طولانی ترین محاصره یک شهر در تاریخ پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد.

به گزارش انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوین به نقل از دیالوگین شبکه جهانی سحر،  شهر سارایوو 25 سال پیش و در تاریخ 5 آوریل 1992 پس از آنکه مسلمانان و کروات های بوسنی و هرزگوین استقلال خود را از یوگوسلاوی اعلام کردند، توسط نیروهای صرب بوسنی به محاصره در آمد. محاصره شهر در شب 44 آوریل و از سمت فرودگاه بین المللی سارایوو آغاز شد و خیلی زود به منطقه “گرباویتسا” رسید. 

در روز اول محاصره، هزاران نفر از شهروندان سارایوو  با آمدن به خیابان ها و برگزاری تظاهرات صلح آمیز، از نیروهای ارتش مردمی یوگوسلاو (JNA) و دیگر مقامات خواستند که با اتحاد و برادری برای حفظ صلح تلاش کنند. نیروهای مهاجم، با شلیک خمپاره به هتل هالیدی این (Holiday Inn) به این درخواست پاسخ دادند. پس از آن نیز اولین قتل بر روی پل “وربانیا” رخ داد که طی آن “سوآدا دیلبروویچ” و “اولگا سوچیچ” کشته شدند. سوآدا دانشجوی پزشکی از شهر دوبرونیک و اولگا مادر دو فرزند بود. بر روی این پل یک لوح یادبود قرار داده شده که بر روی آن نوشته است: “یک قطره از خون من چکید و بوسنی خشک نشد.”

از آن زمان، از سارایوو، پایتخت بوسنی و هرزگوین مرتبا اخباری در خصوص تعداد کشته ها و زخمی ها، کودکانی که رویایشان برای همیشه نابود شد، خانواده هایی که از هم جدا شدند و ساختمان های تاریخی و فرهنگی که نابود شدند به گوش میرسید.کشتار “مارکاله” و آتش سوزی “تالار ملی” در میان این اتفاقاتی بود که به گوش جهانیان می رسید. در آن زمان سارایوو به شهری مملو از ایست های بازرسی، موانع، ساختمان های ویران و تانک های سوخته تبدیل شده بود.

بر اساس برآوردها و به طور میانگین روزانه 329 گلوله خمپاره به سمت سارایوو شلیک می شد. بیشترین گلوله خمپاره شلیک شده به سوی سارایوو به تاریخ 22 ژولای 1993 باز می گردد که در آن روز بالغ بر 3 هزار 777 خمپاره شلیک شد. در کوه های اطراف سارایوو، 120 خمپاره انداز و 250 تانک مستقر شده بود که به سمت سارایوو شلیک می کردند. این ادوات جنگی در پایان به دست نیروهای ارتش صرب افتاد.

محاصره سارایوو، 1425 روز به طول انجامید و در این مدت شهروندان سارایوو به آب، غذا، برق و سایر منابع دیگر انرژی دسترسی نداشتند. نیروهای صرب بر روی تمام تپه ها و بلندی های سارایوو حضور داشتند و از شلیک به غیر نظامیان و کودکان نیز دریغ نکرده و در این مدت 11 هزار و 541 نفر کشته شدند که در میان آنها 1600 کودک حضور دارد. در طول این مدت همچنین بیش از 50 هزار نفر نیز مجروح شدند. 

اگرچه جنگ سارایوو در تاریخ 14 دسامبر 1995 با امضای توافقنامه صلح دیتون رسما به پایان رسید، اما طبق اعلام ارتش بوسنی و هرزگوین، محاصره شهر در تاریخ 29 مارس 1996 به پایان رسید. با این حال در تاریخ 9 ژانویه 1996 موشکی به گرباویتسا که هنوز تحت کنترل نیروهای ارتش جمهوری صرب بوسنی بود اصابت کرد که بر اثر آن یک نفر کشته و 19 تن دیگر مجروح شدند. این افراد آخرین قربانیان محاصره سارایوو بودند.

دفتر مقام معظم رهبریدفتر ریاست جمهوریصفحه اینستگرام انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوینشبکه بوسنیایی سحررایزنی فرهنگی ایران-سارایووکانال تلگرامی انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوینموسسه علمی پژوهشی ابن سینا سارایوو