انتخاب زبان:

حضور انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوین در نمایشگاه کتاب 93

بسم الله الرحمن الرحیم

خلاصه گزارش بیست وهفتمین نمایشگاه کتاب تهران (اردیبهشت 1393)

اردیبهشت، ماه کتاب دوستان وخبرهای فرهنگی از نوشته های نویسندگان ، زندگی نامه اهل کتاب تا شهادت استوره این قشر، شهید مرتضی مطهری و گرامیداشت روز معلم.خلاصه هر کس کوچکترین ارتباطی با کتاب دارد در این ماه درگیر کتاب و نمایشگاههایی که ازاین دست برگزار میگردد میشود.

انجمنهای دوستی ایران وسایرکشورها از انجایی که وظیفه ذاتیشان حکم میکند در زمینه های اشاعه فرهنگ ایران  و دیگر ملل خودی نشان دهند همچون سالهای اخیر، انجمن دوستی ایران وبوسنی هرزگوین به دعوت اداره هماهنگیهای وزارت خارجه ومدیر کل اداره دیپلماسی ورسانه وزارت امور خارجه پاسخ گفته وبا شرکت نماینده این انجمن در جلسات مختلف، برنامه ریزیهای برگزاری نمایشگاه در حضور روسای ادارت ذکر شده ونماینده محترم سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی حضور انجام پذیرد.

بیست وهفتمین نمایشگاه کتاب تهران درمصلی تهران مورخ10/02/93به مدت ده برگزارگردید.غرفه انجمنهای دوستی از جمله انجمن دوستی ایران وبوسنی هرزگوین در طبقه دوم شبستان مصلی تهران تحویل وکار خود را با هماهنگی وهمراهی دو موسسه مطالعاتی وتحقیقاتی ابن سینا وانتشارات ساجدین شروع کرده.

برنامه های این انجمن دربیست وهفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب شامل:

1-توسعه فرهنگ نگارشی کشور بوسنی هرزگوین به بازدید کنندگان داخلی وخارجی.

2- افشاء نقاط مشترک فرهنگی بین ایران و بوسنی هرزگوین.

3- برگزاری قرعه کشی پیش بینی نتیجه بازی بین دوتیم فوتبال ایران وبوسنی هرزگوین درجام جهانی 2014 برزیل.

4- ارائه جدید ترین کتاب های اسلامی به چاپ رسیده درکشور بوسنی هرزگوین یا چاپ ناشر بوسنیایی در تهران.

5- برگزاری نشست فرهنگی تحت عنوان ((نقش فرهنگ در ارتقاء سطح روابط دوکشور)) با حضور سفرا واندیشمندان در سطوح مختلف.

بیست وهفتمین نمایشگاه کتاب تهران با حضور ریاست محترم جمهوری آقای دکتر حسن روحانی افتتاح گردید .در همان روز نخست بسیاری از بازدید کنندگان علاقه مند به بخش بین الملل بویژه اروپا از غرفه ها بازدید بعمل آوردند.

میهمان روز اول غرفه انجمن دوستی ایران وبوسنی آقای دکتر سیدان نایب رییس شورایعالی انجمنهای دوستی  ایران ودیگر ملل بوده وآرزوی موفقیعت برای دوستان مجموعه ابن سینا وانجمن وانتشارات ساجدین نمود ومتقابلا انجمن از ایشان برای حضور در نشست فرهنگی این انجمن دعوت بعمل آورد.

عمده میهمانان وبازدیدکنندگان که در روزهای پایانی هفته به تعداد کثیری میرسیدند ادامه پیدا کرد در بین همین روزها رونماییهای مختلفی از کتابهای داستانی مجموعه های خاطرات وکتب دینی ومذهبی می شد.در اولین پنجشنبه نمایشگاه کتاب غرفه انجمن پررنگ شد با حضورجناب آقای عباس حیدرمدیر عامل وعضو محترم هیأت مدیره انجمن دوستی ایران وبوسنی.ایشان در بازدیدی که ازنمایشگاه داشتند.

 درابتدا به سالن کشورهای عرب سری زده واز تعدادی از غرفه های کشور های اسلامی بازدید بعمل آوردند سپس در طبقه همفک شبستان از غرفه های مختلف وانتشارات گوناگون بازدید بعمل آوردند. ایشان در زمان حضورشان در طبقه فوقانی شبستان مصلی تهران با هم پاهای خود از انجمنهای مختلف گپ وگفتگو کرده وبرخی از بازدید کنندکان که از اعضا انجمن نیز بودند خبری از انجمن واهداف آتی از ایشان پرسیده شد.

قبل از ورودشان به غرفه انجمن مطبوع در ابتدا بازدیدی ازغرفه های سازمان فرهنگ و وزارت ارشاد نمودند وبعد ازدید وبازدید ها با متصدیان غرفه انجمن صحبتهایی در ارتباط با اداره غرفه واینکه از چه موضوعاتی در نسخه های موجود ودسترس استفاده کرده یا بشود.ایشان پیشنهاد اخذ نظرات سازنده را دادند که دفتری به این منظور تهیه گردید.

درروزدیگرآقای نورعلیوند عضو محترم هیأت مدیره همزمان با آقای رحیمی زارچی وآقای میزاآقایی رییس اداره اول دیپلماسی وزارت امورخارجه وسرکار خانم افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ومدیرکل اداره دیپلماسی عمومی ورسانه وزارت امور خارجه در نمایشگاه حضور پیدا کرده واز غرفه های انجمنهای دوستی بازدیدی بعمل اوردند.

در زمان حضورشان در غرفه انجمن دوستی ایران وبوسنی هرزگوین خانم افخم پیشنهاد دادند که در برنامه های خود انجمنهایی که در یک گروه در جام جهانی فوتبال حاضر هستند وانجمن برزیل که میزبانی این جام را به عهده دارد در جلسه ای یک ضیافت ترتیب بدهند با عنوان دوستی فوتبالی ملل

ودرصحبتهای خود انجمن دوستی ایران وبوسنی هرزگوین را از فعالترین انجمنهایی یاد کردند که در تمامی برنامه ها حاضر بوده اند واینکه خرسند هستند ازاینکه روسای انجمنهای دوستی از انسانهای فرهیخته هستند که یکی از این عالمان وفرهیختگان جناب آقای ترکان هســـتند که ریاست انجمن را

برعهده دارند ایشان اضافه کردند از آقای ترکان درکلیه امور بهره ببرید لطف بزرگی شامل این انجمن شده که ایشان در هیأت مدیره حضور دارند.در پایان عکس یادگاری گرفتند وبسته فرهنگی توسط آقای نورعلیوند به ایشان تقدیم گردید.

این انجمن درحاشیه نمایشگاه نشستی برگزار میکند که میهمانان وسخنرانان آن از سطح سفیر کشور بوسنی هرزگوین ومسولین وزارت امورخارجه وسازمان فرهنگ وتعدادی ازاعضا محترم هیات مدیره وموسس واساتید دانشگاهی کشور بوســـنی هرزگوین تشکیل میشود.امسال غرفه انجمن برای دوبار این نشست را برگزار کرد یکبار توسط موسسه مطالعاتی تحقیقاتی ابن سینا که میهمانانی از کشور بوسنی هرزگوین وکرواسی داشتند که سطح تحصیلاتی انها استاد ادبیات فارسی وفارغ التحصیل رشته ادبیات زبان فارسی وایران شناسی بودندن با حضور رییس این موسسه جنـــاب اقای نعمتی وحضور دیگر اندیشمندان واساتید خبره دانشگاهی واعضا انجمن در سرای اهل قلم سالن بین الملل برگزارگردید.

نشست دوم که نشست اصلی این نمایشگاه بود توسط انجمن با عنوان نقش فرهنگ در ارتقاء سطح روابط اقتصادی دوکشوردرروزدوشنبه مورخ 15/02/93  با سخنرانی آقایان بگیچ سفیر محترم بوسنی هرزگوین در تهران با معرفی ایشان با تلاوت چند از آیات کلام الله مجید آغاز گردید،آقای حیدر مدیرعامل محترم انجمن،آقای نورعلیوند عضو محترم هیأت مدیره که با سخنرانی اقای سفیر شروع وادامه پیداکرده وبا پرسش وپاسخ حضار که از مسولین فرهنگی کشور،بازدید کنندگان نمایشگاه،مسولین وزارت نفت وشرکتهای تابعه، اساتید دانشگاه بودند خاتمه پیدا کرد.در سخنرانی آقای سفیرنکاتی به غیر از حوزه فرهنگ به گوش میرسید.

که خبرنگارخبرگزاری مهر دراین رابطه فردای روزنشست چنین مینویسد:

سفیر بوسنی و هرزگوین در تهران با بیان اینکه کشورش علاقه مند به استفاده از تجربیات جمـهوری اســــلامی ایران  است گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و بوسنی در حوزه های مختلف باید گسترش یابد.به گزارش خـــبرنگار سیاسی ایرنا، ادیب بوکیچ عصر دوشنبه در نشست انجمن دوستـی ایران و بوسنی که با موضوع نقش فرهنگ در ارتقای روابط اقتصادی ایران و بوسنی در محل نمایشـــــگاه بین المـــللی کتاب برگزارشد افزود:روابط دو کشور یک روابط جوان و جدیدی است.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران طی سال های گذشته درگیر تحریم های بین المــللی بوده و بوسنی نیزمشـــــــکلات فراوانی داشته است که امیدواریم با پشت سر گذاشتن مشکلات بتوانیم روابط خودراگسترشدهیم. 

بگیــچ ادامه داد: هر دو کشور برای استقلال خود مبارزه کردند و در حال حاضر در شرایط صلح و آرامش به سرمیبرند.

سفیر بوسنی و هرزگــوین در جمــهوری اسلامی ایران از تبـــادلات فرهنگی به عنوان عامــلی برای توســعه روابط بین دو کشور نام برد و گفت: ترجمه کتب به ویژه کتـــــاب های کلاسیک می تواند به عنوان پلی برای تقویت فرهنگ دو کشور تلقی شود.

وی افزود: با این ترجــمه ها مردم دو کشور ایران و بوسنی می توانند از لحاظ فرهنگی به یـکدیــگر نزدیک شوند و شناخت متقابلی از یکدیگر داشته باشند.

بوگیچ به جمــهوری اسلامی ایران برای پیشرفت در حوزه های مختلف تبریـک گفت و افزود: دوست داریم از توانمندی ها و تجربیات ایران استفاده کنیم.

سفیر بوسنی و هرزگوین در تهران مسلمان بودن 50 درصد مردم کشورش را عامــــــلی دیگر برای توسعه روابط با ایران عنـــوان کرد و گفت: از این پتانســیل می توان برای گسترش روابط دو کشور بهره برد.

بوگــــیچ افزود: ما در حال حاضر مرکز مطالعات ایرانشناسی را در بوسنی و هرزگوین داریم؛ البته دانشجویان زیادی ندارد که ضروری است ما حمایــت بیشتری از این مرکز داشته باشیم تا دانشجویان وجوانان کشورمان شناخت بیشتری از ایران پیدا کنند.

وی اظهار داشت: ما نوعی همـــکاری دانشگاهی بین دو کشور داریم که این همکاری باید با برنـــامه ریزی هر چه بیشتر گسترش یابد. در حوزه گردشگری نیز ما باید تورهای گردشگری بین بوســنی و ایران را برقرار کنیم تا مردم دو کشــــور بیشتر همدیـــگر را بشناسند؛ با شناخـــت مردم دو کشــــور همکاری ها در حوزه های مختلف گسترش می یابد.

سفیر بوسنی هرزگوین در جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سیاســـــت دولت بوسنی برای مقابـــله با افراط گری های مذهبی در منطقه بالکان چیست، گفت: هیچ کس در کشور ما از افراط گری حمایت نمی کند و ما همواره با افراط گران برخورد می کنیم.

 در حاشیه نشست خبرنگار های مختلفی از سازمان فرهنگ،ایسنا،مهر وابنا با سفیر ومدیر عامل انجمن در ارتباط با سطح روابط فرهنگی دوکشور واینکه این چنین برنامه هایی برای ارتقا سطح اقتصادی هم هست یا خیرپرسیده میشد که نظر سفیر جدید بوسنی در ارتباط با این موضوعات مساعد بوده.سپس اقای سفیر،مدیرعامل،آقای نورعلیوند در محل غرفه انجمن حضور پیدا کرد ویادبودی به ایشان اهدا ونقطه نظر خود را تحت خاطره در دفتر انجمن نگارش کردند.

در روز های پایانی همچون روز ابتدای نمایشگاه غرفه ها مملو از بازدید کننده بود بخصوص سالنهای بین الملل.در سرای اهل قلم بخش بین الملل نشست دیگری برپا شد با حضور مسولین وزارت امور خارجه، شبکه شورای عالی انجمنهای دوستی، روسای انجمنهاییران وسایر کشورها ونمایندگان سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی که گزارش تصویری از این مراسم به ترتیب زیر میباشد

امیدواریم در سالهای آینده این انجمن بتواند خدمت گسترده تری با کمک سازمانها ودستگاهای مختلف در معرض دید وفرهنگ جمهوری اسلامی ایران انجام دهد.


 

 

                                 

 

                                  

 

 

                  

 

                        

 

                                                                                    

ساعت و تاریخ تهران
ساعت و تاریخ سارایوو
دفتر مقام معظم رهبریدفتر ریاست جمهوریصفحه اینستگرام انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوینشبکه بوسنیایی سحررایزنی فرهنگی ایران-سارایووکانال تلگرامی انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوینموسسه علمی پژوهشی ابن سینا سارایوو