انتخاب زبان:

نشست انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوین با حضور سفیر بوسنی و هرزگوین درباره نقش فرهنگ و زبان در ارتقاء روابط دو کشور در سالن سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

بنا به گزارش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی متن گزارش ذیل راجع به این موضوعات و هدف نشست به تشریح آمده است:

در اين ميزگرد كه جمعي از هنرمندان، فرهيختگان و فعالان فرهنگي دو كشور حضور داشتند، كمال مفتيچ، سفير بوسني‌و‌هرزگوين در تهران، محمدرضا پاكروان، وابسته فرهنگي ايران در يونان و عباس حيدر، دبير انجمن دوستي ايران و بوسني، سخنراني كردند.

كمال مفتيچ در سخنان خود در اين ميزگرد، با بيان اينكه تحت تأثير نمايشگاه كتاب تهران و بازديد جوانان ايراني از اين نمايشگاه قرار گرفته است، گفت: امروزه دنيا به سمت فضاي مجازي و استفاده از كتاب‌هاي الكترونيك (اي‌بوك) سوق پيدا كرده و اين گرايش، موجب گسترش بيشتر ارتباطات بين فرهنگ‌ها و كشورها شده است.

وي افزود: در جهان فعلي، در كنار پرداختن به ادبيات كهن، بايد به ادبيات مدرن و همچنين قرار گرفتن در فضاي مجازي و انتشار اي‌بوك‌ها، بپردازيم.

سفير بوسني در تهران همچنين با تأكيد بر اينكه جهان در حال تغيير است؛ به همين دليل بايد شناخت خود از همديگر را بيشتر كنيم، اظهار كرد: براي رسيدن به اين منظور احتياج به ترجمه‌هاي جديدتر و پرداختن به اي‌بوك‌ها داريم.

وي ادامه داد: اگر خود ما اين ارتباطات و اين شناخت‌ها را ايجاد نكنيم، شخص ثالثي اين تبادلات را ايجاد خواهد كرد.

مفتيچ افزود: در مسايلي مانند اقتصاد، مردم به راحتي همديگر را مي‌يابند؛ ولي در موضوع فرهنگ، بايد كمك كنيم تا فرهنگ‌ها همديگر ار پيدا كنند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به علاقمندي نسل جوان بوسني براي آموختن زبان فارسي، از تلاش خود براي آموختن اين زبان خبر داد و بيان كرد كه در نمايشگاه كتاب تهران در سال آينده، به زبان فارسي صحبت خواهد كرد.

وي همچنين ابراز اميدواري كرد كه حضور اهالي فرهنگ و هنر ايران در بوسني و ارتباطات هنرمندان دو كشور، با يك سياستگذاري مناسب، توسعه يابد.

در بخش ديگري از اين نشست، محمدرضا پاكروان، مدير اجرايي غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در بيست‌ونهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، با تأكيد بر توانمندي و فعال بودن رايزني فرهنگي كشورمان در بوسني و هرزگوين، ابراز اميدواري كرد كه شاهد روابط فرهنگي گسترده‌تر و عميق‌تر ايران و بوسني‌وهرزگوين باشيم.

وي همچنين با توجه به سخنان سفير بوسني در تهران مبني بر اهميت ترجمه، به توصيف طرح تاپ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي ترجمه كتاب‌هاب فارسي به بيش از 30 زبان پرداخت و آن را عاملي براي تقويت ارتباطات و توسعه شناخت‌ها، دانست.

وابسته فرهنگي سابق ايران در يونان، همچنين در پاسخ به سخنان سفير بوسني در تهران در خصوص علاقمندي نسل جوان اين كشور به آموختن زبان فارسي، اظهار كرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آمادگي تأمين كتاب‌هاي آموزشي و همچنين استاد زبان فارسي براي توسعه آموزش زبان فارسي در بوسني‌وهرزگوين را اعلام مي‌كند.

همچنين در اين ميزگرد، عباس حيدر، دبير انجمن دوستي ايران و بوسني‌وهرزگوين نيز از علاقه ويژه بوسنيايي‌ها به ايران خبر داد.

ساعت و تاریخ تهران
ساعت و تاریخ سارایوو
دفتر مقام معظم رهبریدفتر ریاست جمهوریصفحه اینستگرام انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوینشبکه بوسنیایی سحررایزنی فرهنگی ایران-سارایووکانال تلگرامی انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوینموسسه علمی پژوهشی ابن سینا سارایوو