انتخاب زبان:

مراسم چهاردهمین گرامیداشت یاد و خاطره ی شهدای ایرانی در بوسنی و افتتاحیه نمایشگاه عکس به مناسبت سالروز کشتار دسته جمعی مردم بی دفاع سربرنیتسا برج آزادی


یکشنبه     93/4/15


مراسم انجمن دوستی ایران و بوسنی برای چهاردهمین سال پیاپی ابن بار در برج آزادی برگزار گردید.

لازم به ذکر است مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدا در ماه مبارک رمضان همزمانی پیدا کرد با سالگرد کشتار مردم بی دفاع سربرنیتسا.

مراسم با برپایی نماز جماعت به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب نائب رئیس اول انجمن و برادر شهید سید محمد حسن نواب, که یکی از شهدای ایرانی در بوسنی هرزگوین هستند, آغاز شد .

در ادامه با صرف افطار از مهمانان پذیرایی شد. مهمانان این برنامه در قالب شخصیتهای دینی, هنری, کشوری و بعضا به اتفاق خانواده و جمعی از خانواده های معظم شهدا بوده اند.

افراد برجسته دینی،  هنری و کشوری  در این جلسه حضور بهم رسانیده بودند میتوان به آقایان: مهندس اکبر ترکان رئیس انجمن و مشاور عالی رئیس جمهور و رئیس سازمان مناطق ویژه اقتصادی, حضرت آیت ا... اختری دبیر کل مجمع جهامی اهل بیت، آقای رحیمی زارچی رئیس مرکز هماهنگی های انجمن های دوستی وزارت امور خارجه, آقای هوشنگ علی مددی رئیس اسبق سازمانهای مردم نهاد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی, آقای میرزاآقایی رئیس اداره دوم دیپلماسی عمومی وزارت  امور خارجه, آقای عرب فعال سینما, آقای آستانه مدیر عامل مؤسسه رسانه های تصویری, آقای رضا برجی عکاس و برگزار کننده نمایشگاه عکس امسال، روسای انجمنهای مختلف ،ادارات مختلف دیپلماسی وسیاسی وزارت امور خارجه،بخشهای مختلف وزارت فرهنگ وارتباطات اسلامی وشورایعالی انجمنهای دوستیو خانواده های معظم شهدا و دیگر عزیزانی که از سازمان ها و وزارت خانه های مختلفی در این مراسم حضور بهم رسانیده بودند.

ادامه مراسم با افطار همراه بود و با تلاوت قرآن مجید و اعلام برنامه از طرف آقای نورعلیوند عضو هیئت مدیره انجمن که معمولا در مراسم ها زحمت اعلام برنامه های مراسم بر عهده ی این بزرگوار می باشد.

طبق سنوات گذشته برنامه با سخنرانی و اهدای هدایای یادبود به خانواده شهدا برگزار شد.

در ابتدا حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب نائب رئیس اول انجمن ایراد سخن کرده و در ارتباط با توصیف مزایای این گردهمایی سالیانه توسط انجمن و لبیک اعضاء و دعوت شوندگان پرداخت نمودند.

سپس آقای مرصاد بعنوان نماینده مردم بوسنی در این ضیافت به شرح فاجعه کشتار سربرنیتسا برای حضار پرداختند.

ایشان فرمودند؛ متاسفانه پس از چندین سال از وقوع این فاجعه هنوز گور های دسته جمعی در این مناطق کشف می شوند که این رویداد,  فاجعه در قلب اروپا را نشان می دهد. ایشان در ارتباط با کشتار مردم بی دفاع سربرنیتسا افزودند در آن دوره متأسفانه نیرو های صلیب هم با آنها همکاری میکردند و اگر واقعا ایران نبود مسلمانان بوسنی از روی زمین محو شده بودند.

سپس آقای حیدر مدیر عامل انجمن ایراد سخن نمودند. ایشان در ابتدا از حضور مهمانان در این ضیافت تشکر واز اینکه برنامه افطار ومراسم جابه جا شد وباز هم عزیزان از این مراسم همچون سالهای قبل استقبال کردندعذر خواهی وتشکر دوباره کردند.

ایشان به پخش چند از آثار هنری از آقایان عرب و برجی و رضایی در تهران و سایر کشور ها نمودند.

برنامه ی سخنرانی این ضیافت با اهدای جوایز یادبود به خانواده معظم شهدا و قدردانی از زحمات آقایان رضایی, هوشنگ علی مددی و میرزاآقایی به خاتمه رسید.

در پایان نمایشگاه عکس کشتار مردم سربریتسا که در مجموعه برج آزادی برگزار شده بود توسط آقای مهندس ترکان رئیس انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوین افتتاح شد.
ساعت و تاریخ تهران
ساعت و تاریخ سارایوو
دفتر مقام معظم رهبریدفتر ریاست جمهوریصفحه اینستگرام انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوینشبکه بوسنیایی سحررایزنی فرهنگی ایران-سارایووکانال تلگرامی انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوینموسسه علمی پژوهشی ابن سینا سارایوو