انتخاب زبان:

سفیر بوسنی وهرزگوین در تهران93/2/15دوشنبه
 


ادیب بوکویچ عصر دوشنبه در نشست انجمن دوستی ایران و بوسنی که با موضوع نقش فرهنگ در ارتقای روابط اقتصادی ایران و بوسنی در محل نمایشگاه بین المللی کتاب برگزار شد افزود: روابط دو کشور یک روابط جوان و جدیدی است.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران طی سال های گذشته درگیر تحریم های بین المللی بوده و بوسنی نیز مشکلات فراوانی داشته است که امیدواریم با پشت سر گذاشتن مشکلات بتوانیم روابط خود را گسترش دهیم.

بوکویچ ادامه داد: هر دو کشور برای استقلال خود مبارزه کردند و در حال حاضر در شرایط صلح و آرامش به سر می برند.

سفیر بوسنی و هرزگوین در جمهوری اسلامی ایران از تبادلات فرهنگی به عنوان عاملی برای توسعه روابط بین دو کشور نام برد و گفت: ترجمه کتب به ویژه کتاب های کلاسیک می تواند به عنوان پلی برای تقویت فرهنگ دو کشور تلقی شود.

وی افزود: با این ترجمه ها مردم دو کشور ایران و بوسنی می توانند از لحاظ فرهنگی به یکدیگر نزدیک شوند و شناخت متقابلی از یکدیگر داشته باشند.

بوکویچ به جمهوری اسلامی ایران برای پیشرفت در حوزه های مختلف تبریک گفت و افزود: دوست داریم از توانمندی ها و تجربیات ایران استفاده کنیم.

سفیر بوسنی و هرزگوین در تهران مسلمان بودن 50 درصد مردم کشورش را عاملی دیگر برای توسعه روابط با ایران عنوان کرد و گفت: از این پتانسیل می توان برای گسترش روابط دو کشور بهره برد.

بوکویچ افزود: ما در حال حاضر مرکز مطالعات ایرانشناسی را در بوسنی و هرزگوین داریم؛ البته دانشجویان زیادی ندارد که ضروری است ما حمایت بیشتری از این مرکز داشته باشیم تا دانشجویان و جوانان کشورمان شناخت بیشتری از ایران پیدا کنند.

وی اظهار داشت: ما نوعی همکاری دانشگاهی بین دو کشور داریم که این همکاری باید با برنامه ریزی هر چه بیشتر گسترش یابد. در حوزه گردشگری نیز ما باید تورهای گردشگری بین بوسنی و ایران را برقرار کنیم تا مردم دو کشور بیشتر همدیگر را بشناسند؛ با شناخت مردم دو کشور همکاری ها در حوزه های مختلف گسترش می یابد.

سفیر بوسنی هرزگوین در جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سیاست دولت بوسنی برای مقابله با افراط گری های مذهبی در منطقه بالکان چیست، گفت: هیچ کس در کشور ما از افراط گری حمایت نمی کند و ما همواره با افراط گران برخورد می کنیم.


منبع: ایرنا
ساعت و تاریخ تهران
ساعت و تاریخ سارایوو
دفتر مقام معظم رهبریدفتر ریاست جمهوریصفحه اینستگرام انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوینشبکه بوسنیایی سحررایزنی فرهنگی ایران-سارایووکانال تلگرامی انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوینموسسه علمی پژوهشی ابن سینا سارایوو