انتخاب زبان:

رئیس انجمن دوستی بوسنی و هرزگوین و ایران: خواهان تعمیق روابط دوستانه دو کشور هستیم

به گزارش انجمن دوستی ایران بوسنی و هرزگوین به قل از ایرنا، «انور علی بگوویچ» در ملاقات با «محمود حیدری» سفیر تهران در ساریوو با اشاره به تاسیس انجمن دوستی بوسنی و هرزگوین و ایران در سال 2010 میلادی افزود: ما در سال 2010 این انجمن را تشکیل دادیم و هدف ما تلاش برای ایجاد گسترش و تعمیق روابط دوستانه دو جانبه در همه حوزه ها به ویژه اقتصادی است، از این رو آمادگی کامل داریم قدم های جدی تری را برای توسعه مناسبات دو کشور بر داریم. 
بگوویچ در این دیدار اظهار کرد: مردم بوسنی و هرزگوین علاقه خاصی به ایران دارند و کمک های این کشور در زمان جنگ تاثیر عمیقی بر روابط دو کشور گذاشته و این مساله برای همیشه یک نقطه عطف در روابط دو ملت خواهد بود. 
وی در ادامه این ملاقات افزود: ایران دارای فرهنگ و تمدن کهن، مردمی خون گرم، مهربان و با سیاستی دوستانه در همه عرصه ها در جهان است و فرهنگ غنی ایرانی همواره بر ملت های مسلمان تاثیر گذار بوده و وظیفه ما به عنوان انجمن دوستی این است که چهره واقعی ایران را به مردم بوسنی و هرزگوین نشان دهیم.
«سنائید ممیچ» شهردار الیجا و معاون رئیس انجمن دوستی بوسنی و هرزگوین که در این دیدار حضور داشت، گفت: هدف از تاسیس این انجمن تلاش برای ایجاد، گسترش و تعمیق روابط دوستانه دو جانبه در همه حوزه ها به ویژه در سطح دو ملت است که معمولاً از طریق نهادهای دولتی به سادگی امکان پذیر نیست. 
وی با استقبال از حضور گردشگران ایران در بوسنی و هرزگوین، اظهار کرد: سارایوو از آمادگی کافی برای میزبانی از گردشگران ایرانی برخوردار است. 
سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در این ملاقات با تاکید بر اهمیت فعالیت انجمن های دوستی در توسعه روابط ملت ها خاطر نشان کرد: ایران اسلامی از اولین کشورهایی بود که استقلال بوسنی و هرزگوین را به رسمیت شناخت و تهران همواره خواهان روابط دوستانه و صمیمی با این کشور است. 
محمود حیدری در ادامه افزود: معتقدم که ایران و کشور بوسنی و هرزگوین از امکانات بالایی برای توسعه همه جانبه روابط برخوردارند و بعد از اجرایی شدن برجام فرصت بالفعل کردن ظرفیت های دو کشور فراهم شده است.
حیدری با تاکید بر اهمیت ارتقای روابط اقتصادی گفت: خوشبختانه امروز شرایط برای توسعه بیش از پیش روابط اقتصادی و تجاری دو کشور فراهم شده است و باید فضا را برای فعالیت بخش های خصوصی و همکاری های بانکی دو کشور آماده کنیم و با برطرف کردن ‏موانع تسهیلات لازم را برای برقراری نقل و انتقالات مالی و روابط راحت تر میان تجار دو کشور بوجود آوریم.‏ 
سفیر کشورمان در سارایوو اظهار کرد: ما ‏آماده توسعه همکاری در حوزه های مختلف با بوسنی و هرزگوین هستیم و توسعه گردشگری یکی از زمینه های مناسب همکاری میان دو کشور ‏است که باید در این راستا تسهیلات لازم برای سفر گردشگران و ارتباط مردم دو کشور فراهم شود.
وی با اشاره به این که ظرفیت های اقتصادی دو کشور بسیار بیشتر از سطح کنونی است و فرصت های زیادی پیش روی دو کشور در عرصه اقتصادی خصوصاً در حوزه های انرژی، پتروشیمی، کشاورزی و گردشگری وجود دارد، گفت: ایران از کشورهای پیشرو در برخی فناوری های نوین است و ما آماده تبادل و انتقال دانش و تجربیات به کشور دوست خود بوسنی و هرزگوین هستیم.
حیدری تصریح کرد: در ایران نیز انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوین به ریاست «اکبر ترکان» مشاور عالی ریاست جمهوری فعالیت دارد و ارتباط بیشتر دو انجمن می تواند در شناسایی فرصت های بیشتر برای توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی دو ملت موثر باشد. 
ساعت و تاریخ تهران
ساعت و تاریخ سارایوو
دفتر مقام معظم رهبریدفتر ریاست جمهوریصفحه اینستگرام انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوینشبکه بوسنیایی سحررایزنی فرهنگی ایران-سارایووکانال تلگرامی انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوینموسسه علمی پژوهشی ابن سینا سارایوو