انتخاب زبان:

برگزاری همایش “جایگاه زبان و ادبیات فارسی در بوسنی و هرزگوین”

به همت پژوهشکده ی زبان و ادبیات، همایش جایگاه زبان و ادبیات فارسی در بوسنی و هرزگوین در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، صبح دیروز یکشنبه با حضور جمعی از اساتید، صاحبنظران و مهمانان خارجی برگزار گردید.
به گزارش انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوین به نقل از دیالوگین، این همایش در دو بخش پیگیری شد که در بخش اول استادان کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سارایوو، سرکار خانم دکتر جنیتا حاوریچ و آقای دکتر منیر درکیچ در خصوص جایگاه زبان و ادبیات فارسی در کشور بوسنی و هرزگوین به سخنرانی پرداختند. در بخش دوم نیز جناب آقای فرج الله طالبی، معاون قائم مقام وزیر علوم در مرکز همکاری های علمی بین المللی، به بیان توضیحاتی در مورد کرسی های زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور پرداخت.
در ابتدای این همایش خانم دکتر جنیتا حاوریچ، با ابراز خرسندی فراوان از حضور در این همایش و دیدار با اساتید ایرانی، اعلام کرد که دانشگاه سارایوو روابط بسیار خوبی با پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی دارد. وی در ابتدای سخنانش از دکتر تقی پور نامداریان و دکتر یوسف محمدنژاد بابت مساعدت ها و همکاری های نزدیک با کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سارایوو در طول حضورشان در کشور بوسنی و هرزگوین تشکر و قدردانی ویژه کرد.
وی در ادامه افزود: “زبان فارسی در کشور بوسنی و هرزگوین از قرن پانزدهم میلادی و در حکومت عثمانی ها بسیار رایج بوده است و شاعران و نویسندگان بسیاری در این دوره ظهور پیدا کردند که آثاری را به زبان فارسی نوشته اند که می توان به “فوزی موستاری” به عنوان برجسته ترین آنها اشاره کرد.” وی سپس به الگوبردای شاعران و نویسندگان ایرانی از مشاهیر شعر ادب و فارسی چون سعدی، حافظ، خیام و دیگران اشاره کرد و گفت: ” آنها با پیروی و الگو گرفتن از شاعران بزرگ پیش از خود به خلق آثار جدید پرداختند و در این راه تلاش فراوان می کردند تا خود و اشعار خود را به الگوی خود نزدیک کنند. اینگونه تقلید و الگوبرداری در میان شاعران و آثار آنها در بوسنی و هرزگوین نیز انعکاس داشته است، به طوری که ما می بینیم در طول دوره ی حکومت پانصد ساله ی عثمانی ها، هر سه زبان ترکی، عربی و فارسی مورد مطالعه قرار گرفته است. زبان ترکی به عنوان زبان اداری استفاده می شده است، زبان عربی زبان علم بوده و زبان فارسی، زبان شعر و ادبیات بوده است.”
وی سپس به مقایسه ی این آثار پرداخت و افزود: “اگرچه آثار ادبی فارسی از نظر تعداد و کمیت در مقایسه با آثار عربی و ترکی در بوسنی و هرزگوین اندک است اما از نظر محتوا بسیار تاثیرگذارتر است. می توان گفت که آثار عرفانی بوسنی و هرزگوین تحت تاثیر شدید آیین معنوی ایرانی قرار گرفته است.”
وی در ادامه به کتاب بلبلستان که اثر ارزشمند فوزی موستاری است اشاره کرد و به بیان ویژگی های این کتاب پرداخت. کرامت، دوستی با خدا، حکمت، اخلاق، لطیفه و سخاوت فصل های مختلف این کتاب می باشد که در هر فصل فوزی موستاری به بیان داستان ها و حکایت ها پرداخته است.
ساعت و تاریخ تهران
ساعت و تاریخ سارایوو
دفتر مقام معظم رهبریدفتر ریاست جمهوریصفحه اینستگرام انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوینشبکه بوسنیایی سحررایزنی فرهنگی ایران-سارایووکانال تلگرامی انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوینموسسه علمی پژوهشی ابن سینا سارایوو